HISTORIA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I i II st. w SOCHACZEWIE
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia rozpoczęła swą działalność na podstawie decyzji Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 30 września 1974 roku. Jej pierwszym dyrektorem był Mieczysław Nowacki – absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego w Warszawie.
W Sochaczewie istniało ognisko muzyczne, ale jego trudne warunki lokalowe były poważnym problemem i uniemożliwiały rozwój tej instytucji. Pomysł utworzenia szkoły muzycznej wymusiła potrzeba zapewnienia wychowankom ogniska muzycznego możliwości dalszego kształcenia oraz potrzeba umożliwienia profesjonalnego rozwoju istniejącej wówczas w Sochaczewie orkiestrze „Mała Symfonia”.
W pierwszym roku działalności w szkole uczyło się 124 uczniów w działach dziecięcym
i młodzieżowym. Zaś kadra pedagogiczna liczyła12 osób. Zajęcia prowadzono w klasach fortepianu, akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli i fletu. Z każdym rokiem uczniów przybywało, następował rozwój szkoły, powiększało się grono pedagogiczne. W związku z tym zaczęto myśleć o utworzeniu szkoły
II stopnia, dając w ten sposób możliwość kontynuowania nauki absolwentom szkoły I stopnia.
1 września 1980 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołano szkołę II stopnia. Dyrektor Mieczysław Nowacki rozpoczął starania o rozbudowę placówki, która ostatecznie nastąpiła w latach 1985-89.Powstało 8 sal lekcyjnych, sala rytmiczna oraz duża sala koncertowa z 300 miejscami na widowni. Ukończenie prac budowlanych zbiegło się z jubileuszem 15-lecia istnienia szkoły. Podczas uroczystości jubileuszowych szkole nadano imię Fryderyka Chopina, a komitet Rodzicielski ufundował sztandar. W 1989 roku w szkole uczyło się już 300 uczniów, a kadra pedagogiczna liczyła 50 osób.
W 1991 roku w zawiązku z odejściem na emeryturę dotychczasowego dyrektora, stanowisko objął Bernard Pacholski – absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej
w Warszawie. Nowy dyrektor dokonał istotnych zmian kadrowych, zatrudniając nowych w pełni wykwalifikowanych nauczycieli. Rozbudował sekcję instrumentów dętych, reaktywował działalność założonego w 1983 roku big-bandu. Powstała także orkiestra dęta. Oba te zespoły z wielkim powodzeniem i sukcesami Bernard Pacholski prowadzi do dziś. W szkole działa ponadto orkiestra kameralna oraz chóry: dziecięcy w szkole I stopnia i młodzieżowy w szkole II stopnia. Zespoły oraz soliści brali udział w licznych konkursach muzycznych i zdobywali coraz więcej nagród, a szkoła zaczęła być widoczna także poza środowiskiem lokalnym.
W 1996 roku w wyniku konkursu stanowisko dyrektora objął Sławomir Jarosiński – absolwent Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zasługą tego dyrektora było uruchomienie studia nagrań oraz instalacja aparatury nagłaśniającej w sali koncertowej, z których to urządzeń korzystamy do dziś. Sławomir Jarosiński zainicjował ponadto powstanie systematycznie rozbudowywanej szkolnej fonoteki.
W roku 2000 nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku dyrektora. Funkcję tę przejęła Joanna Niewiadomska-Kocik, absolwentka Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej
w Warszawie, filia w Białymstoku.
Od roku 2000 szkoła rozpoczęła bogatą działalność artystyczną, konkursową oraz podjęła szereg inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Działalność placówki to między innymi koncerty dla osób niepełnosprawnych, seniorów, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaków. Występy solistów i zespołów każdego roku uświetniają uroczystości odbywające się w mieście, np.: uroczystości z okazji Święta Niepodległości, Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, recitale w Żelazowej Woli z okazji Dni Sochaczewa. Z inicjatywy dyrektor Joanny Niewiadomskiej-Kocik w parku przy Sali kameralnej została wybudowana scena, na której w majowe i czerwcowe niedzielne popołudnia odbywały się koncerty, stanowiące nie tylko okazję do przedstawienia społeczności Sochaczewa całorocznego dorobku uczniów, ale również poszerzające ofertę kulturalną miasta Sochaczewa.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fr. Chopina w Sochaczewie to placówka, która każdego roku organizuje festiwale i konkursy muzyczne o zasięgu regionalnym, ogólnopolskimi międzynarodowym. Należą do nich: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Sochaczewskie Spotkania Kameralne, Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fletowy, Sochaczewskie Spotkania Wiolonczelowe, Mały Festiwal Gitarowy, Konkurs teoretyczny „Jeden z Dziesięciu”, Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva”
im. Prof. Jerzego Jurka. Ważne miejsce w życiu artystycznym oraz dydaktycznym szkoły zajmuje współpraca z profesorami akademii muzycznych z Polski i z zagranicy, którzy prowadzą lekcje otwarte z uczniami naszej szkoły, dzieląc się swoją wiedzą i przekazując cenne doświadczenia w pracy
z utalentowaną młodzieżą. Współpracę w tym zakresie podjęli między innymi: prof. Jan Kadłubiski, prof. Magdalena Szczepanowska, prof. Andrzej Zieliński, prof. Elżbieta Gajewska, prof. Elżbieta Dastych-Szwarc, st. Wykł. Ryszard Bałauszko, prof. Urszula Bereźnicka-Pniak, dr hab. Jan Jakub Bokun.
W 2009 roku zrodził się pomysł nagrania płyty, która do dziś stanowi wizytówkę dorobku artystycznego uczniów i jednocześnie służy do celów promocyjnych szkoły. Na płycie zarejestrowano nagrania zespołów szkolnych, a także solistów mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia artystyczne.
Od 2011 roku sochaczewska szkoła muzyczna dołączyła do grona „Szkół Odkrywców Talentów”. Tytuł ten stanowi ogromne wyróżnienie dla placówek, które inicjują i podejmują szereg działań na rzecz ucznia zdolnego wychodząc naprzeciw jego potrzebom i zainteresowaniom. „Szkoła Odkrywców Talentów” w istotny sposób przyczynia się do odkrywania i wspierania zdolności oraz zainteresowań dzieci i młodzieży.
W roku 2014 stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Anna Wróblewska-absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Dzięki Jej staraniom szkoła pozyskuje środki na nagłośnienie, oświetlenie sali koncertowej i wyposażenie studia nagrań,
a także na zakup instrumentów dętych i perkusyjnych.(środki z programów MKiDN).
Szkoła nadal prowadzi bogatą działalność koncertową w środowisku lokalnym, ale także
w Polsce i zagranicą. Kontynuacja wszystkich konkursów i festiwali, stałe podnoszenie poziomu wykonawczego wśród młodych artystów, stale powiększająca się liczba osób biorących w nich udział, a także dobre rekomendacje wśród środowiska dyrektorów i nauczycieli z całej Polski sprawiają, że cztery z organizowanych przez szkołę projektów znajdują się na liście wydarzeń rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasi uczniowie pracujący pod czujnym okiem swoich Mistrzów zdobywają liczne laury na konkursach w kraju i zagranicą. Coroczne zestawienia udziału uczniów-solistów w konkursach świadczą, że i tu bilans jest dodatni.
Wizytówką naszą są zespoły działające w szkole. Chóry dziecięcy i młodzieżowy, orkiestra kameralna szkoły II stopnia, big-band, orkiestra dęta, mała orkiestra smyczkowa w szkole I stopnia, chór klas najmłodszych. Ich ogromna działalność koncertowa wzbudza podziw i uznanie wśród publiczności. Zespoły są także wielokrotnymi laureatami konkursów odbywających się w kraju i za granicą. Ich ciężka praca, warsztaty, niezliczone próby dają efekty, a zespoły rozsławiają dobre imię szkoły i miasta.
Repertuar chórów i orkiestr stanowią utwory muzyki klasycznej, ludowej, sakralnej, rozrywkowej i filmowej. Dzięki temu zespoły stanowią oprawę muzyczną wielu uroczystości państwowych, kościelnych, a także wielu projektów kulturalnych i społecznych: Sochaczewskie Spotkania z Chopinem, Uroczystości związane z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości,
z okazji uchwalenia konstytucji 3-go maja, współpraca z warszawską fundacją „Żyj z pasją”, Koncerty w Żelazowej Woli, w pałacu w Sannikach, współpraca z delegacją młodzieży i profesorów z Japonii
i koncerty w Strzyżewie, koncerty w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, Pałacowe Spotkania z Muzyką w Skierniewicach, koncerty uświetniające rozstrzygnięcie konkursu poświęconemu Władysławowi Ślewińskiemu, wieczorki poetycko muzyczne Stowarzyszenia Literackiego Atut, koncerty dla organizatorów konkursu „8 Wspaniałych”, dla PCPR, Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych, miejskie obchody dnia dziecka i wiele innych.
Przygotowanie przez chór i orkiestrę kameralną szkoły II stopnia potężnych projektów tematycznych zasługuje na najwyższe uznanie. Są to projekty: „Ocalić od zapomnienia”, „Krakowiacy
i Górale” „Muzyka polska”, „Znasz-li ten kraj”, „Bóg-Honor-Ojczyzna”, „Spotkanie z mistrzowską batutą”- warsztaty i koncert prowadzony przez znanego i cenionego w Polsce i na świecie dyrygenta Rubena Silvę.
W kalendarz wydarzeń artystycznych w szkole wpisują się także na stałe koncerty: bożonarodzeniowy, karnawałowy, rodzinne muzykowanie, wiosenny klas I-III i koncert doroczny.
Dumą napawa fakt, że absolwenci naszej szkoły wychowują kolejne pokolenia młodych artystów, ale także współtworzą kulturę szeroko pojętą na terenie miasta.
W roku jubileuszu 45-lecia PSM naukę podjęło blisko 300 uczniów, a kadra pedagogiczna liczyła 49 osób. Rok jubileuszowy był pełen „niespodzianek”. Był to czas wspaniałych wydarzeń artystycznych odbywających się w ramach jubileuszu, ale też czas wdrażania logistyki zdalnego nauczania, spowodowanej światową pandemią COVID-19.
W tym roku odbyła się także w szkole termomodernizacja budynku w ramach unijnego projektu, do którego placówka została zakwalifikowana jako jedna z niemal 140 szkół w Polsce. Dzięki staraniom dyrekcji, pracowników administracji, a także sprawnej ekipie remontowej udało się zakończyć prace budowlane przedterminowo, a szkoła oprócz wymiany oświetlenia, ogrzewania, ocieplenia zewnętrznego zmieniła wystrój wewnętrzny.
W Sochaczewie istniało ognisko muzyczne, ale jego trudne warunki lokalowe były poważnym problemem i uniemożliwiały rozwój tej instytucji. Pomysł utworzenia szkoły muzycznej wymusiła potrzeba zapewnienia wychowankom ogniska muzycznego możliwości dalszego kształcenia oraz potrzeba umożliwienia profesjonalnego rozwoju istniejącej wówczas w Sochaczewie orkiestrze „Mała Symfonia”.
W pierwszym roku działalności w szkole uczyło się 124 uczniów w działach dziecięcym
i młodzieżowym. Zaś kadra pedagogiczna liczyła12 osób. Zajęcia prowadzono w klasach fortepianu, akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli i fletu. Z każdym rokiem uczniów przybywało, następował rozwój szkoły, powiększało się grono pedagogiczne. W związku z tym zaczęto myśleć o utworzeniu szkoły
II stopnia, dając w ten sposób możliwość kontynuowania nauki absolwentom szkoły I stopnia.
1 września 1980 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołano szkołę II stopnia. Dyrektor Mieczysław Nowacki rozpoczął starania o rozbudowę placówki, która ostatecznie nastąpiła w latach 1985-89.Powstało 8 sal lekcyjnych, sala rytmiczna oraz duża sala koncertowa z 300 miejscami na widowni. Ukończenie prac budowlanych zbiegło się z jubileuszem 15-lecia istnienia szkoły. Podczas uroczystości jubileuszowych szkole nadano imię Fryderyka Chopina, a komitet Rodzicielski ufundował sztandar. W 1989 roku w szkole uczyło się już 300 uczniów, a kadra pedagogiczna liczyła 50 osób.
W 1991 roku w zawiązku z odejściem na emeryturę dotychczasowego dyrektora, stanowisko objął Bernard Pacholski – absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej
w Warszawie. Nowy dyrektor dokonał istotnych zmian kadrowych, zatrudniając nowych w pełni wykwalifikowanych nauczycieli. Rozbudował sekcję instrumentów dętych, reaktywował działalność założonego w 1983 roku big-bandu. Powstała także orkiestra dęta. Oba te zespoły z wielkim powodzeniem i sukcesami Bernard Pacholski prowadzi do dziś. W szkole działa ponadto orkiestra kameralna oraz chóry: dziecięcy w szkole I stopnia i młodzieżowy w szkole II stopnia. Zespoły oraz soliści brali udział w licznych konkursach muzycznych i zdobywali coraz więcej nagród, a szkoła zaczęła być widoczna także poza środowiskiem lokalnym.
W 1996 roku w wyniku konkursu stanowisko dyrektora objął Sławomir Jarosiński – absolwent Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zasługą tego dyrektora było uruchomienie studia nagrań oraz instalacja aparatury nagłaśniającej w sali koncertowej, z których to urządzeń korzystamy do dziś. Sławomir Jarosiński zainicjował ponadto powstanie systematycznie rozbudowywanej szkolnej fonoteki.
W roku 2000 nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku dyrektora. Funkcję tę przejęła Joanna Niewiadomska-Kocik, absolwentka Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej
w Warszawie, filia w Białymstoku.
Od roku 2000 szkoła rozpoczęła bogatą działalność artystyczną, konkursową oraz podjęła szereg inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Działalność placówki to między innymi koncerty dla osób niepełnosprawnych, seniorów, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaków. Występy solistów i zespołów każdego roku uświetniają uroczystości odbywające się w mieście, np.: uroczystości z okazji Święta Niepodległości, Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, recitale w Żelazowej Woli z okazji Dni Sochaczewa. Z inicjatywy dyrektor Joanny Niewiadomskiej-Kocik w parku przy Sali kameralnej została wybudowana scena, na której w majowe i czerwcowe niedzielne popołudnia odbywały się koncerty, stanowiące nie tylko okazję do przedstawienia społeczności Sochaczewa całorocznego dorobku uczniów, ale również poszerzające ofertę kulturalną miasta Sochaczewa.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fr. Chopina w Sochaczewie to placówka, która każdego roku organizuje festiwale i konkursy muzyczne o zasięgu regionalnym, ogólnopolskimi międzynarodowym. Należą do nich: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Sochaczewskie Spotkania Kameralne, Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fletowy, Sochaczewskie Spotkania Wiolonczelowe, Mały Festiwal Gitarowy, Konkurs teoretyczny „Jeden z Dziesięciu”, Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva”
im. Prof. Jerzego Jurka. Ważne miejsce w życiu artystycznym oraz dydaktycznym szkoły zajmuje współpraca z profesorami akademii muzycznych z Polski i z zagranicy, którzy prowadzą lekcje otwarte z uczniami naszej szkoły, dzieląc się swoją wiedzą i przekazując cenne doświadczenia w pracy
z utalentowaną młodzieżą. Współpracę w tym zakresie podjęli między innymi: prof. Jan Kadłubiski, prof. Magdalena Szczepanowska, prof. Andrzej Zieliński, prof. Elżbieta Gajewska, prof. Elżbieta Dastych-Szwarc, st. Wykł. Ryszard Bałauszko, prof. Urszula Bereźnicka-Pniak, dr hab. Jan Jakub Bokun.
W 2009 roku zrodził się pomysł nagrania płyty, która do dziś stanowi wizytówkę dorobku artystycznego uczniów i jednocześnie służy do celów promocyjnych szkoły. Na płycie zarejestrowano nagrania zespołów szkolnych, a także solistów mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia artystyczne.
Od 2011 roku sochaczewska szkoła muzyczna dołączyła do grona „Szkół Odkrywców Talentów”. Tytuł ten stanowi ogromne wyróżnienie dla placówek, które inicjują i podejmują szereg działań na rzecz ucznia zdolnego wychodząc naprzeciw jego potrzebom i zainteresowaniom. „Szkoła Odkrywców Talentów” w istotny sposób przyczynia się do odkrywania i wspierania zdolności oraz zainteresowań dzieci i młodzieży.
W roku 2014 stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Anna Wróblewska-absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Dzięki Jej staraniom szkoła pozyskuje środki na nagłośnienie, oświetlenie sali koncertowej i wyposażenie studia nagrań,
a także na zakup instrumentów dętych i perkusyjnych.(środki z programów MKiDN).
Szkoła nadal prowadzi bogatą działalność koncertową w środowisku lokalnym, ale także
w Polsce i zagranicą. Kontynuacja wszystkich konkursów i festiwali, stałe podnoszenie poziomu wykonawczego wśród młodych artystów, stale powiększająca się liczba osób biorących w nich udział, a także dobre rekomendacje wśród środowiska dyrektorów i nauczycieli z całej Polski sprawiają, że cztery z organizowanych przez szkołę projektów znajdują się na liście wydarzeń rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasi uczniowie pracujący pod czujnym okiem swoich Mistrzów zdobywają liczne laury na konkursach w kraju i zagranicą. Coroczne zestawienia udziału uczniów-solistów w konkursach świadczą, że i tu bilans jest dodatni.
Wizytówką naszą są zespoły działające w szkole. Chóry dziecięcy i młodzieżowy, orkiestra kameralna szkoły II stopnia, big-band, orkiestra dęta, mała orkiestra smyczkowa w szkole I stopnia, chór klas najmłodszych. Ich ogromna działalność koncertowa wzbudza podziw i uznanie wśród publiczności. Zespoły są także wielokrotnymi laureatami konkursów odbywających się w kraju i za granicą. Ich ciężka praca, warsztaty, niezliczone próby dają efekty, a zespoły rozsławiają dobre imię szkoły i miasta.
Repertuar chórów i orkiestr stanowią utwory muzyki klasycznej, ludowej, sakralnej, rozrywkowej i filmowej. Dzięki temu zespoły stanowią oprawę muzyczną wielu uroczystości państwowych, kościelnych, a także wielu projektów kulturalnych i społecznych: Sochaczewskie Spotkania z Chopinem, Uroczystości związane z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości,
z okazji uchwalenia konstytucji 3-go maja, współpraca z warszawską fundacją „Żyj z pasją”, Koncerty w Żelazowej Woli, w pałacu w Sannikach, współpraca z delegacją młodzieży i profesorów z Japonii
i koncerty w Strzyżewie, koncerty w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, Pałacowe Spotkania z Muzyką w Skierniewicach, koncerty uświetniające rozstrzygnięcie konkursu poświęconemu Władysławowi Ślewińskiemu, wieczorki poetycko muzyczne Stowarzyszenia Literackiego Atut, koncerty dla organizatorów konkursu „8 Wspaniałych”, dla PCPR, Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych, miejskie obchody dnia dziecka i wiele innych.
Przygotowanie przez chór i orkiestrę kameralną szkoły II stopnia potężnych projektów tematycznych zasługuje na najwyższe uznanie. Są to projekty: „Ocalić od zapomnienia”, „Krakowiacy
i Górale” „Muzyka polska”, „Znasz-li ten kraj”, „Bóg-Honor-Ojczyzna”, „Spotkanie z mistrzowską batutą”- warsztaty i koncert prowadzony przez znanego i cenionego w Polsce i na świecie dyrygenta Rubena Silvę.
W kalendarz wydarzeń artystycznych w szkole wpisują się także na stałe koncerty: bożonarodzeniowy, karnawałowy, rodzinne muzykowanie, wiosenny klas I-III i koncert doroczny.
Dumą napawa fakt, że absolwenci naszej szkoły wychowują kolejne pokolenia młodych artystów, ale także współtworzą kulturę szeroko pojętą na terenie miasta.
W roku jubileuszu 45-lecia PSM naukę podjęło blisko 300 uczniów, a kadra pedagogiczna liczyła 49 osób. Rok jubileuszowy był pełen „niespodzianek”. Był to czas wspaniałych wydarzeń artystycznych odbywających się w ramach jubileuszu, ale też czas wdrażania logistyki zdalnego nauczania, spowodowanej światową pandemią COVID-19.
W tym roku odbyła się także w szkole termomodernizacja budynku w ramach unijnego projektu, do którego placówka została zakwalifikowana jako jedna z niemal 140 szkół w Polsce. Dzięki staraniom dyrekcji, pracowników administracji, a także sprawnej ekipie remontowej udało się zakończyć prace budowlane przedterminowo, a szkoła oprócz wymiany oświetlenia, ogrzewania, ocieplenia zewnętrznego zmieniła wystrój wewnętrzny.